Στο Καζάν τελείωσαν οι Παγκόσμιοι Αγώνες των Νέων Συμπατριωτών Featured

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Από τις 13 έως τις 19 Μαΐου του 2018 στο Καζάν πραγματοποιήθηκαν οι 4οι Παγκόσμιοι Αγώνες νέων συμπατριωτών, στους οποίους έλαβαν μέρος πάνω από 650 παιδιά από 61 χώρες του κόσμου.

Οι νεαροί αθλητές αγωνίστηκαν σε επτά αθλήματα: μπάσκετ 3x3, μίνι ποδόσφαιρο, βόλεϊ, σκάκι, πινγκ-πονγκ και κολύμπι. Φέτος, το χαρακτηριστικό των αγώνων ήταν η διεξαγωγή διαγωνισμών στη ρυθμική γυμναστική. Εκτός από ένα πλούσιο αθλητικό πρόγραμμα, οι διοργανωτές των αγώνων προετοίμασαν για τα παιδιά σειρά από πολιτιστικές και εκπαιδευτικές εκδηλώσεις: Επίσημη τελετή έναρξης και λήξης, προγράμματα και masterclass όπως "διάλογοιστα ρωσικά", "παρουσίαση της χώρας", "Φωτιά της φιλίας", ενδιαφέρον πρόγραμμα περιήγησης σε ιστορικά μέρη του Καζάν, κατάθεση στεφάνων στο μνημείο της Νίκης κα.

Η ομάδα του μίνι ποδοσφαίρου της Ελλάδας (σύνθεση ομάδας: Ιωάννης Σιδηρόπουλος, Δημοσθένης Πετρίδης, Αλέξιος Μιχαηλίδης, Γεράσιμος Γαβρίδης, Ιάσωνας Ντούνας, Μιχαήλ Μασμανίδης) είχε άριστη επίδοση στους αγώνες των ομίλων και έφτασε μόλις ένα βήμα πριν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου. Η ομάδα επέστρεψε πίσω έχοντας κατακτήσει την 4η θέση, χάνοντας στο τελικό στάδιο του τουρνουά από τις ομάδες της Γερμανίας και της Εσθονίας.

Η τελική κατάταξη των ομάδων στο τέλος του τουρνουά διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Ρωσία, 2. Γερμανία, 3. Εσθονία, 4. Ελλάδα, 5. Βουλγαρία, 6. Καζακστάν, 7. Τατζικιστάν, 8. Τουρκμενιστάν, 9. Νότιος Οσετία, 10. Τυνησία, 11. Καναδάς, 12. Τσεχία, 13. Τουρκία, 14. Πορτογαλία.

Οι νεαροί μας σκακιστές Δημήτρης Ντιμπιζίδης, Ιωάννης Παπαδόπουλος και Δημήτρης Μακρόπουλος επαίξαν καλά, όμως οι αντίπαλοί φέτος αποδείχθηκαν ισχυρότεροι και δεν τους επέτρεψαν να προχωρήσουν πάνω από τη μέση της κατάταξης.

Το καλύτερο αποτέλεσμα επέδειξε το μοναδικό κορίτσι στην σύνθεση της ομάδας σκακιού, Φωτεινή Τσάτοφ, η οποία μαζί με τους άλλους συμπλήρωσε τη δεκάδα των καλύτερων σκακιστών του τουρνουά.

Στην κατάταξη της ομάδας “Το χρυσό μετάλλιο” στους παγκόσμιους αγώνες νέων συμπατριωτών στο σκάκι κέρδισε η ομάδα της Ρωσίας. Το “αργυρό” κέρδισετο Ουζμπεκιστάν, και την τρίτη θέση κατέλαβαν οι αθλητές από την Αρμενία.

Μεταξύ των νέων η νίκη πήγε στον Ρώσο σκακι στή Ρουσλάν Μουρταζίν, δεύτερος ήρθε ο Γάλλος Κωνσταντίν Ποπόφ, το χάλκινο κέρδισε ο εκπρόσωπος από το Ισραήλ Γάι Γοφ. Μεταξύ των κοριτσιών την κυριαρχία κατά την διάρκεια του τουρνουά διατήρησε η δωδεκάχρονη υποψήφια για μάστερ στον Αθλητισμό Ουμιντα Ομονοβα από το Ουζμπεκιστάν, η οποία τελικά διατήρησε την νίκη, περνώντας τη Ρωσίδα με την υψηλότερη βαθμολογία στο τουρνουά, η οποία κατέχει και τον τίτλο του μαστερ FIDE ανάμεσα στις γυναίκες Καμαλια Μπουλατοβα, η οποία κατέλαβε την δεύτερη θέση. Κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου είναι η Ρουμάνα Μικαέλα Τρίφοβα. Σύμφωνα με την άποψη των ειδικών, την καλύτερη παρτίδα στο τουρνουά έπαιξε η Αστχίκ Ακοπιάν από την Αρμενία, που κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Η κορύφωση των 4ων Παγκόσμιων Αγώνων νέων συμπατριωτών θεωρήθηκε η επίσημη τελετή λήξης στο δρομάκι των Σημαιών στο Χωριό της Πανεπιστημιάδας, το οποίο επισκέφτηκε σειρά επισήμων προσκεκλημένων. Στους νικητές και στους διακεκριμένους αθλητές απο νεμήθηκαν κύπελλα και βραβεία. Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού “Παρουσίαση της χώρας”, στα πλαίσια του οποίου οι νεαροί συμπατριώτες προετοίμασαν την παρουσίαση των χωρών τους.Την νίκη σε αυτόν τον πολιτιστικό διαγωνισμό κατέκτησαν η Κιργίζια και η Γαλλία, την δεύτερη θέση κέρδισε η ομάδα της Αυστρίας, και την τρίτη θέση η ομάδα της Ιταλίας.

Όλοι οι συμμετέχοντες του εκπαιδευτικού ταξιδιού στο Καζάν απέκτησαν υπέροχες και έντονες εμπειρίες, νέους φίλους και γι’ αυτό είναι ιδιαίτερα ευγνώμονες στους διοργανωτές των Παγκόσμιων αγώνων των Νέων Συμπατριωτών.