Επιλέχθηκαν οι υποψήφιοι για σπουδές με υποτροφία στα πανεπιστήμια της Ρωσίας για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 Featured

Rate this item
(5 votes)

Από τις 19 Μαρτίου έως τις 9 Απριλίου 2018 στο Ρωσικό Πολιτιστικό και Επιστημονικό Κέντρο στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε το πρώτο στάδιο επιλογής υποψηφίων από την Ελλάδα για σπουδές σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Ρωσικής Ομοσπονδίας με τα έξοδα του ομοσπονδιακού προϋπολογισμού, που καθόρισε η Κυβέρνηση της Ρωσικής Ομοσπονδίας για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Την επιτροπή επιλογής υποψηφίων αποτελούσαν οι εκπρόσωποι της Πρεσβείας της Ρωσικής Ομοσπονδίας στην Ελλάδα, της αντιπροσωπείας του Ροσσοτρούντνιτσεστβο στην Ελλάδα, του Υπουργείου Παιδείας και Επιστημών της Ρωσίας, του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και οι εκπρόσωποι των ελληνικών πανεπιστημίων (Πάντειον Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, «Erasmus»: πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την Εκπαίδευση, την Κατάρτιση, τη Νεολαία, και τον Αθλητισμό). 

Η Επιτροπή ακολουθούσε τις συστάσεις του Υπουργείου Παιδείας, του Υπουργείου Εξωτερικών της Ρωσικής Ομοσπονδίας και της Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Ροσσοτρούντνιτσεστβο, καθώς και τη διαδικασία της ένταξης σε εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

Σας παρουσιάζουμε τη λίστα των υποψηφίων που συνιστώνται για τις σπουδές στα ρωσικά εκπαιδευτικά ιδρύματα για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019:

Προπτυχιακό (βασικό πτυχίο):
1. Ναυροζίδου Βικτώρια (43.03.03 - Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις)
2. Κουτρής Αθανάσιος (07.03.02 - Aνακατασκευή και αποκατάσταση της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς)
3. Λάμπρου Ελένη (38.03.01 - Οικονομικά)
4. Λεμονιά Νταλλαρή (44.03.02 - Ψυχοπαιδαγωγική)
5. Μαρούδας Πάυλος (38.03.01 - Οικονομικά)
6. Σκιαδά Ιουλία (52.03.01 - Χορογραφική τέχνη)
7. Τσικαλάκης Λεωνίδας (39.03.01 - Κοινωνιολογία)
8. Φιλιππίδης Βασίλειος (20.03.01 - Τεχνοσφαιρική ασφάλεια)

Ειδικότητα:
9. Δέσποινα-Ντορίνα Ρεμεδιάκη (52.05.02 - Τεχνών του Θεάματος)
10. Σαμούρκας Βασίλειος (52.05.02 - Τεχνών του Θεάματος)
11. Χαραλάμπους Καλλιόπη (31.05.01- Ιατρικές Σπουδές)

Μεταπτυχιακό (Master):
12. Βλάχος Ιωάννης (07.04.01 - Αρχιτεκτονική)
13. Σόμου Μαρία Ιωάννα (45.04.02 - Γλωσσολογία)
14. Παρθενιώτης Νικηφόρος (45.04.01- Φιλολογία)
15. Πανιτσίδου Ιωάννα (46.04.01 - Ιστορία)
16. Οργαντζής Παναγιώτης (45.04.01 - Φιλολογία)
17. Συμεωνίδης Αλκιβιάδης (41.04.05 - Διεθνείς Σχέσεις)
18. Φωτίου Κωνσταντίνος (38.04.02 - Διαχείριση Επιχειρήσεων)

Διδακτορικό (PhD):
19. Νικολαΐδη Μαρία (45.06.01 - Γλωσσολογία και Λογοτεχνία)
20. Χαϊδούλη Πηγή (50.06.01- Ιστορία της τέχνης)

Το Ρωσικό Πολιτιστικό και Επιστημονικό Κέντρο (Αντιπροσωπεία του Ροσσοτρουντνίτσεστβο στην Ελλάδα) είναι ο μοναδικός φορέας που εκτελεί τις διαδικασίες σχετικά με την επιλογή υποψηφίων για σπουδές στα Α.Ε.Ι. της Ρωσίας με τα έξοδα του ομοσπονδιακού προϋπολογισμού.

Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους φοιτητές!

DSC 1570 DSC 1578

DSC 1582

Read 1874 times Last modified on Τρίτη, 17 Απριλίου 2018 13:54

FACEBOOK @rcnkingreece

FB image

Подписка на новости

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΡΩΣΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ:

d600 GR

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΡΩΣΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΩΣ ΞΕΝΗΣ:

964626

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ:

RUS edu

YOUTUBE @rcnkingreece

YouTube

INSTAGRAM @rcnkingreece

instagram2019

Τα καλύτερα ρωσικά πανεπιστήμια:

Universities ru

ΕΤΟΥΣ ΕΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΙΑ:

RUS1366x768

ONLINE Θέατρο:

all theatre 01

Επίκαιρα νέα για τη Ρωσία:

Russia beyond the headlines

RUSSIA.TRAVEL:

Russia Travel

SPUTNIK International:

Sputnik

Ελληνικά Ινστιτούτα στα οποία διεξάγεται η διδασκαλία της ρωσικής γλώσσας

university 2

ΌΛΑ ΤΑ ΆΡΘΡΑ: