Επιλέχτηκαν οι υποψήφιοι από την Ελλάδα για τις υποτροφίες σπουδών στα ΑΕΙ της Ρωσίας για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 Featured

Rate this item
(4 votes)

Στο Ρωσικό Πολιτιστικό και Επιστημονικό Κέντρο στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε η τελευταία ημέρα των συνεντεύξεων για την επιλογή υποψηφίων για τις υποτροφίες σπουδών στα ΑΕΙ της Ρωσικής Ομοσπονδίας με έξοδα του ομοσπονδιακού προϋπολογισμού σύμφωνα με τις επιδοτήσεις που καθόρισε η Κυβέρνηση της Ρωσικής Ομοσπονδίας για ξένους υπηκόους για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Η εκλεκτική επιτροπή αποτελούνταν από εκπροσώπους της Ρωσικής Πρεσβείας στην Ελλάδα, της Αντιπροσωπείας του Ροσσοτρουντνιτσεστβο στην Ελλάδα, του ελληνικού Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και θρησκευμάτων, ελληνικών ΑΕΙ (Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πανεπιστήμιο Πειραιώς, πρόγραμμα Εράσμους) και του Ομίλου αποφοίτων σοβιετικών και ρωσικών ΑΕΙ. 

Στο εκλεκτικό της έργο η επιτροπή χρησιμοποίησε καθορισμένα κριτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του ρωσικού Υπουργείου παιδείας και επιστήμης, του Υπουργείου Εξωτερικών της Ρωσίας και του Ομοσπονδιακού Οργανισμού Ροσσοτρουντνιτσεστβο, καθώς και σύμφωνα με τους κανονισμούς εισαγωγής στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

Παρακάτω θα δείτε την λίστα των προτεινόμενων υποψηφίων από την Επιτροπή προς το Υπουργείο παιδείας και επιστήμης της Ρωσικής Ομοσπονδίας για υποτροφίες σπουδών στα ρωσικά ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020:

Bachelor:
1. Κομτσίας Ευστάθιος (37.03.01 Ψυχολογία) με τελική βαθμολογία 77,12%
2. Κουτσιαρά Αδαμαντία Εύα (41.03.05 Διαπολιτισμικές σχέσεις) με τελική βαθμολογία 82,68%
3. Σακελλιων Νικόλαος (09.03.01 Πληροφορική Electronic Services) με τελική βαθμολογία 82,76%

Ειδικότητες:
4. Μαρκάκη Μαρία-Αριάδνη (31.05.01 Γενική Ιατρική) με τελική βαθμολογία 82,12%
5. Σεϊνταρίδου Αρετή (52.05.02 Σκηνοθεσία θεάτρου) με τελική βαθμολογία 77,20%
6. Τελοπούλου Μυρτώ (31.05.03 Οδοντιατρική) με τελική βαθμολογία 79,60%
7. Τακούδη Αλεξία (03.05.01 Αστρονομία) με τελική βαθμολογία 95,52%
8. Αδαμίδου Αναστασία (31.05.01 Γενική Ιατρική) με τελική βαθμολογία 85,20%
9. Μιρονένκο Ιωάννης (53.05.04 Μουσικό-θεατρικές τέχνες) με τελική βαθμολογία 78,00%

Master:
10. Μελάς Σπυρίδων (48.04.01 Θεολογία) με τελική βαθμολογία 91,00%
11. Νταντη Δήμητρα (52.04.03 Θεατρική τέχνη) με τελική βαθμολογία 92,72%
12. Παπαδοπούλου Ελευθερία (38.04.02 Management) με τελική βαθμολογία 77,20%
13. Παλογιαννίδης Δημήτριος (12.04.04 Biotechnical Systems and Technologies) με τελική βαθμολογία 79,20%
14. Γιαβροπούλου Αργυρώ (45.04.01 Φιλολογία) με τελική βαθμολογία 73,28%
15. Θεοδωρίδου Ειρήνη (45.04.02 Γλωσσολογία) με τελική βαθμολογία 86,48%
16. Κελέση Μάρθα (44.04.01 Παιδαγωγικά) με τελική βαθμολογία 84,40%
17. Σαμαράς Καμιλαράκης Ηλίας (38.04.05 Business Information) με τελική βαθμολογία 77,28%

PhD:
18. Μπακιρτζής Ανδρέας Ιωάννης (14.06.01 Πυρηνική, θερμική ανανεώσιμη ενέργεια και τεχνολογίες) με τελική βαθμολογία 74,00%
Ιατρικές Ειδικότητες:
19. Ταταρίδου Βαρβάρα (31.08.74 Χειρουργική οδοντιατρική) με τελική βαθμολογία 88,20%

Μέση επαγγελματική εκπαίδευση:
20. Γκάτζιος Φίληβος (53.02.03 Εκτέλεση μουσικών οργάνων) με τελική βαθμολογία 79,00%

Ευχόμαστε καλή τύχη σε όλους τους μελλοντικούς φοιτητές!

IMG 9539 IMG 9556

IMG 9558 IMG 9571

IMG 9518

Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε ΕΔΩ

Read 697 times

FACEBOOK @rcnkingreece

FB image

Подписка на новости

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΡΩΣΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ:

d600 GR

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΡΩΣΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΩΣ ΞΕΝΗΣ:

964626

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ:

RUS edu

YOUTUBE @rcnkingreece

YouTube

INSTAGRAM @rcnkingreece

instagram2019

Τα καλύτερα ρωσικά πανεπιστήμια:

Universities ru

ΕΤΟΥΣ ΕΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΙΑ:

RUS1366x768

ONLINE Θέατρο:

all theatre 01

Επίκαιρα νέα για τη Ρωσία:

Russia beyond the headlines

RUSSIA.TRAVEL:

Russia Travel

SPUTNIK International:

Sputnik

Ελληνικά Ινστιτούτα στα οποία διεξάγεται η διδασκαλία της ρωσικής γλώσσας

university 2

ΌΛΑ ΤΑ ΆΡΘΡΑ: